تبادل لینک اتوماتیک با تمام وب سایت ها

راه هایی برای افزایش دوام باتری

با توجه به نكات بسیار ساده ای كه در ذیل آمده می توانید دوام باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید. 1.

از روش شارژ مناسب برای لپ تاپ خود استفاده كنید.

فقط از كابل شارژی استفاده كنید كه هنگام خرید لپ تاپ با آن همراه بوده است و یا اگر كابل شارژ دیگری نیاز دارید حتماً آن را فقط از نمایندگی های مجاز خریداری نمایید. 2.

هنگامیكه از باتری استفاده نمی كنید از روش مناسب نگهداری مربوط به باتری مورد نظر استفاده كنید.

باتری را زیر نور مستقیم قرار ندهید و در ضمن آن را در دمایی با حرارت بالا نیز نگذارید. 3.

از برنامه مدیریت انرژی لپ تاپ استفاده كنید.

هنگامیكه برنامه مذكور را به كار ببرید، سرعت پردازشگر متناسب با كاری كه لپ تاپ انجام می دهید تنظیم می شود. 4.

باتری هایی را بخرید كه پردازشگرهای داخلی دارند مثل باتری های Li-ion 5.

اگر قصد دارید مدت طولانی از لپ تاپ خود استفاده نكنید حتماً تمام شارژ باتری را خالی كنید. 6.

اگر به جریان برق دسترسی دارید تا می توانید از كابل استفاده كنید ساده ترین راه پیش رو! اگر نزدیك محل لپ تاپ پریز جریان برق مستقیم در دسترس است و قصد جابجایی رایانه را هم ندارید، به جای باتری، لپ تاپ را با آداپتورش به برق بزنید و از آن استفاده كنید.

اگر به عنوان مثال پشت میز، روی مبل یا تخت نشسته و خلاصه نزدیك به پریز برق هستید، بهتر است شارژر را به برق مستقیم زده و رایانه خود را با این منبع انرژی استفاده كنید.

دلیلش ساده است.

زمانی كه برق مستقیم در دسترس باشد، شارژ باتری لپ تاپ اصلا استفاده نمی شود.

استفاده از لپ تاپ، بیشتر با برق شهری موجب صرفه جویی در شارژ و افزایش عمر كلی باتری می گردد.
7.

لپ تاپ را خنك نگهدارید منافذ ورودی هوا به فن پردازنده را باز و بدون هیچ مانع خارجی حفظ كنید.

اگر منافذ ورودی هوا در زیر بدنه لپ تاپ ها هستند مطمئن شوید به وسیله ای ارتفاع سطح زیری را از روی سطحی كه لپ تاپ قرار داده شده افزایش دهید.

این كار سبب افزایش جریان هوا در زیر بدنه شده و كمك می كند كه گرما به خوبی از منافذ خارج شده و هوای تازه در دسترس بیشتری به فن رسیده و عملكرد خنك كنندگی بهبود یابد.

به یاد داشته باشید كه دمای بالای قطعات سبب می شود فن وادار به چرخش سریعتر شده كه این امر نیز انرژی بیشتری از باتری طلب می كند و باتری زودتر تخلیه می شود. 8.

سرعت پردازنده را كنترل كنید اگر لپ تاپ شما با استفاده از باتری در حال اجرا است، می توانید سرعت پردازنده را كنترل یا به حداقل برسانید تا مصرف باتری كمتر شود.

برای این كار : كنترل پنل را باز كرده > به Power Options رفته و پروفایل های "Balanced" یا "Power Saver" را انتخاب كنید كه سبب می شود پردازنده با حداقل سرعت پردازشی خود عمل كند. این بهترین روش صرفه جویی در باتری است به خصوص اگر در حال كار بر روی تنها یك نرم افزار مثل مایكروسافت آفیس هستید یا فقط دارید تایپ میكنید و یا یك فیلم تماشا می كنید.

همچنین می توانید یك پروفایل سفارشی برای تنظیمات نیرو ایجاد كنید برای این منظور روی "change plan settings" در كنار برنامه های از پیش تعیین شده تنظیم نیرو كلیك كنید. 9.

حافظه رم بیشتری به رایانه خود اضافه كنید آیا می دانید مقدار كم حافظه رم (RAM) سبب می شود پردازنده یك حافظه مجازی در داخل دیسك سخت ایجاد كند؟ در نتیجه دسترسی به فایل از طریق هارد دیسك نیاز به مصرف بیشتر باتری می گردد.

حافظه رم بیشتر نه تنها سرعت متوسط انتقال اطلاعات به پردازنده را افزایش میدهد (افزایش سرعت رایانه)، بلكه به دلیلی كه در بالا ذكر شد سبب كمتر مصرف شدن انرژی باتری و در نتیجه افزایش مدت زمان شارژ در دسترس باتری برای لپ تاپ می گردد. 10.

از حالت هایبرنت استفاده كنید بسیاری از كاربران دوست دارند هنگامی كه برای مدتی از رایانه خود استفاده نمی كنند سیستم را روی حالت استندبای (آماده به كار) یا Sleep تنظیم كرده و فرضشان بر این است كه سیستم در حالت آماده به كار خیلی زود قابل استفاده است.

اما در حالت آماده به كار سخت افزارهای سیستم هنوز روشن بوده و طبیعی است انرژی از باتری می گیرند.

به نظر می رسد سیستم در خواب است اما در واقع چنین نیست.

این در حالیست كه اگر رایانه همراه را با باتری راه اندازی كرده باشید، در این مواقع حالت "هایبرنت" (خواب زمستانی) بسیار مفید است.

هایبرنت كردن كمی متفاوت از بردن رایانه به حالت استندبای است چون در حالت هایبرنت همه سخت افزارهای سیستم به طور كامل خاموش شده اما برنامه های باز در سیستم عامل همچنان باز باقی می مانند، داده ها در حافظه و فایل های باز حفظ شده و دفعه بعد كه لپ تاپ را روشن می كنید به همان حالتی كه كامپیوتر را هایبرنت كردید به سرعت و بدون منتظر لود شدن سیستم عامل بر می گردید.

بنابراین به جای استفاده از حالت آماده به كار سعی كنید هنگام استفاده از باتری، حالت هایبرنت (hibernate) را از منوی Shut down انتخاب كنید. 11.

روشنایی صفحه نمایش را كم كنید نمایشگر ال سی دی و دیسك سخت دو بخش از پر مصرف ترین اجزای نوت بوك در استفاده از باتری هستند.

خاموش كردن صفحه نمایش، زمانی كه برای مدتی با لپ تاپ كار ندارید، موجب صرفه جویی بسیاری در نیروی باتری می شود.

به طور مشابه كاهش روشنایی آن نیز موجب صرفه جویی خوبی در مقدار شارژ باتری می گردد.

همواره در همه لپ تاپ ها، كلید های میانبری وجود دارد كه برای كنترل مستقیم روشنایی صفحه نمایش روی صفحه كلید مشخص شده اند.

از این كلید های تركیبی (معمولا تركیب كلید Fn به علاوه یكی از كلید های F1 تا F12 كه علامت خورشید دارد) برای كم كردن روشنایی نمایشگر استفاده كنید. 12.

سخت افزار داخلی بلااستفاده را غیرفعال كنید علاوه بر هارد دیسك درون هر لپ تاپی اجزای سخت افزاری داخلی وجود دارند كه قادرند مقدار زیادی از انرژی باتری را مصرف كنند.

از آن جمله می توان به وای-فای و بلوتوث اشاره كرد كه اغلب مورد غفلت قرار گرفته و به دلیل روشن بودن همواره در حال جستجو برای شبكه های فعال اطراف می باشند.

پس هنگامی كه قصد استفاده از آنها را ندارید، آنها را از گزینه ها خاموش كرده یا به طور مستقیم از دكمه های میانبر در برخی از نوت بوك ها برای خاموش/روشن كردن این امكانات استفاده كنید. 13.

دستگاه های جانبی خارجی را جدا كنید دستگاه های خارجی متصل به لپ تاپ از طریق درگاه یواس بی، مانند فلش دیسك ها، صفحه كلید خارجی، ماوس و غیره بزرگترین منابع خارجی هستند كه از باتری انرژی می گیرند.

اگر وقتی كه از باتری استفاده می شود، نیازی به آنها ندارید، كافیست آنها را از لپ تاپ جدا كنید تا شاهد افزایش چشمگیر در زمان آماده به كار لپ تاپ را مشاهده كنید. 14.

وظایف برنامه ریزی شده را غیرفعال كنید بسیاری از برنامه های كاربردی به طور پیش فرض به گونه ای تنظیم شده اند كه در حالتی كه سیستم پردازشی ندارد و اصطلاحا در حالت idle (بیكاری) هست فعال شده و شروع به اجرا می كنند.

در موقع نصب این نرم افزارها برخی از آنها فعال بودن این ویژگی را به كاربر اعلام می كنند یا عنوان مثال می گویند هر از چندگاهی برنامه به روز رسانی (آنلاین) را برای بررسی نسخه های جدید اجرا می كند.

برای غیرفعال كردن این وظایف برنامه ریزی شده در لپ تاپ خود به زمانبندی وظایف (Task Scheduler) رفته و اگر قصد استفاده از سیستم با باتری را دارید برای صرفه جویی در مصرف باتری وظایف را غیرفعال كنید. 15.

برنامه های باز كه بلااستفاده اند را ببندید این یكی از بارز ترین نكات است.

نرم افزار های در حال اجرا در پس زمینه استفاده از پردازنده را افزایش می دهند.

هر چه پردازنده بیشتر كار كند، باتری بیشتر مصرف خواهد شد.

پس تسكبار ویندوز را برای دیدن برنامه های در حال اجرا بررسی كرده و همه آنهایی را كه مورد نیازتان نمی باشد را ببندید.

در كل سعی كنید زمان استفاده از باتری حتی المقدور از كارهایی كه نیاز به قدرت پردازشی و توان بالا دارند مانند چند وظیفگی و انجام بازی های سنگین اجتناب كنید. راهنمایی های 10گانه بالا را می توانید به راحتی گسترش داده و با بكار بستن آنها سبب بهبود عمر باتری نوت بوك خود شوید.

این توصیه ها را به كار بندید تا مطمئنا شاهد یك افزایش بزرگ در مدت زمان آماده به كار لپ تاپ خود به دلیل شارژ بیشتر باتری شوید.
tebyan.net
ابر :